World Figure Skater

Hocus-Pocus-FOCUS.

IMG_6698

Igal inimesel on ilmselt oma viis kuidas keskenduda. Maailmaga on jagatud erinevaid tehnikaid ka mitmete teadlaste poolt. Need tehnikad aitavad meil pingelises olukorras säilitada rahu, kontrollida emotsioone, aidata keskenduda jne.

Everyone has their own way to concentrate. There are many different techniques that help us control our emotions and focus on a moment, when needed.

IMG_4434

Mina olen viimased 17 aastat spetsialiseerunud sellele, kuidas jääda rahulikuks-keskendunuks, kui olen keset areeni ning minu peale on keeratud tihti tuhandete inimeste pilgud. Kuigi ma endale seda ei sisenda, siis alateadvuses olen teadlik, et mind jälgivad kurjad kohtunikud; inimesed, kes soovivad head; inimesed, kes soovivad halba ja kindlasti on seal inimesi, kellel on suva, mida ma jääl teen ja nad istuvad telefonis või söövad šoksi. Suures pildis sel pole vahet.

For the past 17 years I have specialised in staying calm and focused in the middle of an ice-arena. I have sometimes thousands of people looking at me. I don’t think about it, but deep down I’m aware that among these people are some mean judges; people that wish me well; people that don’t wish me well; people that couldn’t care less about figure skating and don’t pay attention to what I do there. And it doesn’t really matter.IMG_4442   

Kõige olulisem mulle on minu sisetunne, üleüldine heaolu, sooritus ja tulemus. Mul on võistlustel kokku 3+4 minutit, et näidata võimalikult hästi seda, mida olen tundide viisi eelnevalt harjutanud. Vaid üks katse, et õnnestuda. Me ei saa teha järeltöid. Kujutage ette nüüd seda vaimset pinget, mille iluuisutajad endale selle teadmisega sätivad..Treenida 25tundi nädalas 7 minuti nimel? Ütleme nii, et uisuvõistluste kõrval koolis eksamite tegemine või muud pingelised tegevused minus ärevust ei tekita.

Möödunud nädalal võistlesin Eestis ning kodus võistelda on alati tavapärasest pingelisem. Võistlus minu jaoks õnnestus. Üle väga pika aja ei tundnud ma kodustel võistlustel pingeid ning suutsin keskenduda. Mõtlesin, et jagan lugejatega kuidas ma keskendun.

IMG_4637

Most important is how I feel inside, my well-being, my execution and result. During a skating competition I have 3+4 minutes to show what I have practised for hours and hours beforehand. Skaters don’t get second chances so imagine the mental pressure we have going into a competition. Train 25 hours a week and have only 7 minutes to show everything? Let’s just say that doing exams in school leaves me cold.

Past week I competed in Estonia and competing at home is always more nerve-wracking. The competition for me was a success. After a long time I didn’t feel pressure and I managed to stay focused. Thought I’d share how I did that.

Kõik on väga lihtne. Pealtnäha. Kogu võistluspäev peab mul olema hea tuju, Ma ei tee midagi, et kulutada liiga palju energiat. Magan palju, söön vähe ning söön vaid midagi sellist, mis annab energiat. Nt viimasel võistlusel ma sõin hommikul praemuna ja päeval jõin Blenderist Light my fire smuuti. Võistlesin kell 7 õhtul. Ma kuulan muusikat ja suhtlen väga vähe. Ma ei vasta enamike inimeste kirjadele, sest nii hakkan automaatselt nende peale mõtlema. Olen paras egoist võistluspäeval. Kõik, mis mulle korda läheb, on vaid mina ja mu enesetunne. Kui keegi teeb midagi, mis mulle ei sobi, siis ma käratan otsekoheselt, et mind rahule jäetaks. Ma olen võistluspäeval enesekindel ja tean täpselt, kuidas asjad peavad olema.

Kuidas ma keskendun jäähallis:

 • ma ei suhtle kellegagi peale enda ema/treeneri.
 • mu telefon on väljalülitatud.
 • ma olen välja arvutanud täpselt, kui palju aega on mul jäähallis vaja, et olla võistlusteks valmis ning ma ei lähe varem halli.
 • ma kuulan maa peal soojendades muusikat. Viimane võistlus kuulasin enim lugusid Post Malone-Rockstar ja Dua Lipa-New Rules.
 • ma imiteerin läbi oma kava mitu korda ja visualiseerin kõik oma elemendid mitu korda ideaalselt läbi.
 • jälgin, et ei väsitaks end liialt.
 • kõik, mis ma enne jääle astumist teen, peab minu jaoks õnnestuma ideaalselt. Sellevõrra rahulikum ma olen.
 • kui meid on lastud 6-minutilisele soojendusele siis ma vaatan vaid enda ette. Mõned korrad kohtunikke, kuid väldin silmsidet publikuga.
 • mul on suhteliselt chill olek ja ma võtan 6-minutilist soojendust kui treeningut, püüan mitte kiirustada ja sisendan endale rahustavaid ütlusi.
 • kui mu nimi hüütakse välja ja lähen starti, ma vaatan hetkeks ema otsa, plaksutan läbi enda jalalihased ning võtan hoo, et minna kava alguspoosi.
 • jääle sõites näen esimest korda tribüüne, kuid olen selleks hetkeks juba sedavõrd keskendunud, et ma ei registreeri ära, keda ma seal nägin. Ma kuulen aplausi, see soojendab seest, aga ma ei keskendu sellele. Ma teen ka näole tervitava naeratuse, kuid see ei tule seespoolt.
 • ma kuulen peamiselt enda hingetõmbeid. Jälgin, et need oleksid rahuikud ja ühesugused.
 • vahetult enne alguspoosi sisse võtmist ma ütlen endale ole rahulik ja mine ründa.
 • that’s it.
 • rohkem ma ei mõtle midagi ja kuna olen ära treenitud, liigub keha muusikasse kui ise. Muidugi ma jälgin, et tõukaksin hoogu ja seespoolt ründaksin, kuid muud enam mõelda ei jõua. Hetk, kus võidelda, on käes ja seda ma ka kava lõpuni teen!

IMG_9533

In general it seems quite simple. The whole competition day, I must be in a good mood. I won’t do anything to spend too much energy. Sleep much, eat little. For example this time on my competition day I had a fried egg in the morning and Light my fire smoothie from Blender during the day. I competed at 7 PM. I listen to music and communicate very little. I don’t reply to most messages, because that makes me think about them. Let’s just say I’m an egoist on my competition day. What matters to me, is myself and how I feel. If someone were to do something I don’t like, I will propably snap and tell them to leave me alone. On competition day I’m confident and know exactly how things must be. I’m also an Aries, so..

What I do when I get to the rink:

 • I don’t communicate to anyone besides mom/coach.
 • my phone is off.
 • I have calculated the exact time I need at the rink to be ready for competition and I will not go to the rink too soon.
 • I listen to music when warming up. This time my main songs were Dua Lipa-New Rules, Post Malone-Rockstar.
 • I imitate my program multiple times and visualize all my elements to perfection.
 • I try not to wear off myself.
 • everything I do before stepping on the ice, has to be near perfect and that I’ve trained for years. It keeps me calm.
 • once I’m on the ice for 6-minute warm-up I’m chill. I take that as practise and try not to rush. I look at the judges a couple times, but avoid eye-contact with audience. 
 • once my name has been called out and I’m on my way to my first pose I look at my mom/coach for a second, hit my leg muscles and take speed.
 • when skating in I look at the audience and smile. By then I’m so focused that I don’t register who are in the audience. I smile, but not from the inside.
 • before taking the starting pose I tell myself stay calm and go attack.
 • that’s all.
 • once the music starts the only thing I keep an eye on are my pushes. So I don’t skate slow. Everything else happens automatically, since I’m so well-trained.
 • I fight til the very last seconds of my program and once I’m finished, I’m empty.

IMG_4638

Keskendumise juures on tähtsaim jälgida oma hingamist ning kuulata enda keha ja mõtteid. Tuleb olla enesekindel ja heatujuline. Miski muu olulisel momendil ei tohiks olla olulisem kui sa ise.

Minu järgmine võistlus on Eesti Meistrivõistlused Tondiraba hallis 9-10.12. Ajakava leiate Eesti Uisuliidu kodulehelt. Kellel huvi mind viimast korda eestis keskendumas ja võistlemas näha, soovitan tulla.

The most important thing is to control your breathing and listen to yourself and your body. Gotta be confident and optimistic. Nothing else matters, just me.

My next competition will be Nationals Championships in Tondiraba ice rink 9-10.12. You can find the timetable at Eesti Uisuliit site. Whoever wants to see me skate and concentrate for the last time, I suggest you come.

Love to all!