Fuel Your Ambition

Coffegasm

3afe7f1f189a1948e42f33b549dc7ad0

Coffegasm – that little rush you feel after the first sip of good strong coffee…

Nii mõnigi meist alustab oma hommiku rutiini tassi kuuma kohviga. Olgu see filtri, pätikas, padja, kapsli, masina või mingil muul kujul valmistatud, 2-3 tassi seda meeli ergutavat, isuäratavat jooki on paljude eestlaste päeva lahutamatu osa. Tõenäoliselt igal ühel on isegi välja kujunenud oma rituaal, millal, millega ja kuidas mõrkjat, maitsvat jooki tarbida.

201602_0953_aeaih

Aga ei taha peatuda vaid kohvi elamuse kirjeldamisele…probably could that for hours. Juhiks tähelepanu ka tema mõjule (õigemini kofeiini), millele võib-olla nii tihti ei mõelda, kui kallatakse uus tass täis.

Kui tunneme end unisena või väsinuna, otsime leevendust üldiselt kohvist. Kohvis sisalduv kofeiin ergastab minutitega, võib parandada mälu ja suurendada keskendumisvõimet. Samas tuleb jälgida koguseid, kuna kofeiini üledoosi korral võivad tekkida hoopis värinad, südamekloppimine ja muud tervisehädad, mis ei lase kohe kindlasti inimesel keskenduda. Ka mõõdukas kofeiinidoos võib tõsta vererõhku, kuid üldiselt ei mõju see tervele täiskasvanule halvasti. Kõik on muidugi suhteline ning inimene peaks siinkohal lähtuma oma tervisest ja sisetundest.  Seega mõistlik tarbida mõõdukalt ning teadmiseks kulub ära seegi, et pool päevasest tarbitud kofeiini kogusest kaob organismist umbes 5-6 tunniga. Kellel magama jäämisega raskusi, võiks viimast tarkust meeles pidada.

Kohvi tarbimise positiivsetest omadustest lõikab kasu ka sporti tegev inimene.  Enne trenni juues annab jook täiendavat energiat ja vastupidavust, et sooritada üle keskmise hea trenni. Kohvi joomisel on täheldatud positiivset mõju ka pärast trenni…

2008. aastal viidi läbi juhuslik topeltpime ristuuring (ehk katsealustega viidi läbi kaks katset), kus vaatluse all oli seitse treenitud ratturit/triatlonisti, kes pidid kurnatusi velotrenazööril sõitma. Esimesel katsel pakuti grupile pärast rattasõitu toitu (geelide, batoonide, spordijookide jms näol), mis sisaldas 4g süskarit keha kilogrammi kohta. Järgmises katses pakuti lisaks sama süskarite kogusele ka 8mg/kg kofeiini. Tulemus – teise katse puhul (süskarid + kofeiin) taastusid sportlaste glükogeenivarud kuni 30% kiiremini :O

Originaalartikkel —> High rates of muscle glycogen resynthesis after exhaustive exercise when carbohydrate is coingested with caffeine

Üks hiljutine uuring selgitas välja aga kofeiini mõju „hilinenud lihasvalule“ ehk DOMS-ile – delayed onset muscle soreness. Tõenäoliselt trenni tegevad inimesed on kokku puutunud (üldiselt järgmine päev) selle näriva, kergelt ebamugava, kuid samal ajal mõnusa valuga…or it´s me, mis annab tunnistust nagu eile oleks korralikult tööd tehtud. Võib olla kellelgi on olnud kokkupuude küki, jõutõmbe või rühmatrenni järgse hommikuga, kui ärkad tundega justkui oleksid naelutatud voodi külge…

doms-meme

Tagasi tulles artikli juurde… Vaatluse alla võeti 30 inimest, kes läbisid 164 kilomeetrise rattasõidu. Enne katsumust nad hoidusid kohvi ja kofeiini sisaldavate jookide tarbimisest. Inimesed jaotati kahte gruppi:

  • Üks grupp manustas kofeiini kohe pärast sõitu ja ka järgneval kolmel päeval.
  • Teine grupp sai platseebo.

Katse eesmärgiks oli hinnata inimeste lihasvalu või DOMSe pärast sõitu ja järgnevatel päevadel. Tulemus – kofeiini tarbinud grupp hindas oma hilinenud lihasvalu väiksemana kui platseebo grupp…another WIN for team coffee!

Originaalartikkel —> Effect of Caffeine on Perceived Soreness and Functionality Following an Endurance Cycling Event

Mida võib sellest järeldada?

Liialdada hea asjaga pole mõistlik, sest nagu alguses sai mainitud liigne kohvi (loe: kofeiini) tarbimine põhjustab ebameeldivaid kõrvalmõjusid (ärevus, südamekloppimine jms). Siinkohal on tarvis lähtuda kainest mõistusest ja tarbida kohvi ikkagi MÕÕDUKALT. Täiskasvanu jaoks on ohutu päeva kogus kuni 400mg kofeiini ehk 2-4 tassi kohvi…it´s not an excuse to make your cups now bigger!

Uuringud näitavad, et kohv ja kofeiin on hea mitte ainult stimulandina enne trenni, aga ka hea taastaja pärast trenni. 2008. aasta uuringu tulemus tavaharrastajale suurt lisaefekti ei anna, sest lihase glükogeeni (süskarite) varud taastuvad üldjuhul 24 tunni jooksul. Kui aga tegu on sportlastega, kes treenib 2-3 korda päevas, siis tema võib juba täiendavat kasu saada. Hilinenud lihasvalu vähendamisest lõikab kasu iga üks.

Head kohvi nautimist!

Feel-Depresso-have-Espresso

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *