Fuel Your Ambition

Uni

feel-like-im-already-tired-tomorrow-ziggy-5026671

Kas oled tähele pannud, kui kohtad tuttavat ning küsid, kuidas tal läheb, siis tuleb vastuseks „Kiire on“. Muidugi noogutad sa kaasa, sest sa tead täpselt, mida ta tunneb. Meil kõigil on kiire. Edu on hakanud võrduma kiirusega. Kuidagi piinlik oleks isegi öelda, et sul on aega ja sa lihtsalt oled.

Võib olla tead seda tunnet, kui võtad ette projekti/tegevuse X, samal ajal näed silmanurgast, et sulle on tulnud e-mail, avad selle, see puudutab hoopis tegevust Y, siis tekib sisemine tuhin, et võtaks ka selle…Vahepeal kirjutab sulle keegi Messengeri projektist Z ja mõtled, et ei tahaks ka sellest ilma jääda. Siis küsib sõber või sõbranna midagi ja sellega tuleb meelde, et appi, teda pole sada aastat näinud, kirjutad talle, kuidas läheb, saaks kokku… Avastad peagi, et järgneva nädala jooksul pole sul tundigi vaba aega planeeritud. Kirjutad ta oma ajagraafikusse kuskile vahele ja mõtled, et teed täna natuke rohkem ning näpistad seda aega unetundide arvelt….

1

Ja nii päevast päeva, nädalast nädalasse unevõlg hakkab suurenema. Selle asemel, et võtta aeg maha ja taastada oma energiavarud, suurendad oma kohvi tarbimist, mis maskeeriks su väsimust…Uni on päeva lõpuks kõige enam alahinnatud tegur sinu graafikus, kuid kuulub inimese elutähtsate funktsioonide hulka.

Enne elektri avastamist meil oli üsna vähe põhjust õhtuti üleval passida. Inimloom on päevase eluviisiga, meeldib see või mitte. Kui tahame seda muuta, tuleb arvestada tagajärgedega. Teadlased on hakanud üha enam uskuma, et unepuudus on suurem probleem arenenud maailma haigustele kui kehv toitumine.

Keskmine kaasaegne inimene (nagu sina näiteks?) magab öösel kuni 7 tundi. Tulemuseks on suurenenud põletikuoht ja unepuuduse tõttu tekkinud insuliini resistentsus paneb veelgi enam isutama süsivesikute järele ning nii on veelgi raskem pöörduda õige toitumise juurde. Kui 7-8 tundi und mõjub meile tervendavalt ja noorendavalt, kas siis 10-11 tundi mõjub äkki veel paremini? Kahjuks mitte, uuringud on näidanud, et pikemal perioodil kestev ülemagamine võrdub alamagamisega.

Sleep-Is-For-The-Weak-Funny-Meme-Picture

Unepuudus teeb ka rumalaks. Hea küll, ei tee rumalaks, aga nüristab mõttelõnga. Pennsylvania Ülikoolis viidi läbi uurimus, mille järgi tekitab krooniline unepuudus (kuni 6 tundi öö kohta) kognitiivsete võimete vähenemist tasemel, mis on samaväärne kahe täiesti magamata ööga. Seega, kui oled nö. ööloom, kes magab 6 tundi või vähem, ei tööta sinu aju täisvõimsusel.

Artikkel kättesaadav siit: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12683469

Chicago Ülikoolis läbi viidud uuringus selgus, et inimesed, kes magasid vähem (5.5h vs 8.5h) põletasid 55% vähem rasva (0.6kg vs 1.4kg) ja lihasmassi kadu oli 60% võrra suurem 😮. Kes meist ei oleks soovinud olla just 8.5 unetunniga grupis? 😀

Artikkel kättesaadav siit: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2951287/

See kuidas ja palju me magame mõjutab  meie emotsioone, mõtlemist, reageerimist, töötegemist, õppimist, otsuste tegemist, tähelepanelikkust, loovust, immuunsust ning füüsilist tervist ja  hormonaalset tasakaalu. Hea  ja piisavalt magatud uni pikendab eluiga, parandab mälu, parandab loovust, teravdab, tähelepanelikkust, taastumist trennist, vähendab stressi ja depressiooni.

Pikaajaline une defitsiit võib põhjustada:

 • Kõrget vererõhku.
 • Kõrgendatud südamehaiguste riski.
 • Immuunsüsteemi nõrgenemist.
 • Kiirendada kasvajate kasvamist – laboris on leitud, et hiired, kes ei saa piisavalt magada, kasvab vähk kolm korda kiiremini.
 • Ebapiisav uni tekitab näljatunde, mida püütakse kompenseerida tihti liigsöömisega.
 • Närvilisust
 • Teise tüübi diabeeti haigestumise kõrgenenud riski.
 • Alkohol – klaasike veini õhtul teeb sind küll kiiresti uniseks ja esimese osa ööst magadki ehk hästi, kuid siis ärkad keset ööd ja teise osa ööst magad alkoholi mõju tõttu rahutult. Pikemas perspektiivis tekitab selline õhtune dringitamine ja ebakvaliteetne uni magamatuse sümptomeid.
 • Vürtsikaid toidud õhtusöögiks. Vürtsid on väga ergutava toimega ja on tehtud mitmeid uuringuid kus on leitud, et vürtsikad toidud õhtuti ei lase magama jääda ning öine uni on pinnapealne ning 3 ja 4 astme sügavat und peaaegu ei tekigi.
 • Soovitav oleks päeva teises pooles mitte tarbida kofeiini sisaldavaid jooke, nagu kohv, must ja roheline tee, koola-joogid. Kohv muudab meid erksaks tänu neerupealsete piitsutamisele ja adrenaliini liigtootmisele, mis kurnab tegelikult inimest, kasutades ära viimsedki jõuvarud, tekitades sõltuvust.  Kofeiini maksimum kontsentratsioon saabub 30-60 minuti pärast. Pool kogusest on veel alles 4-6 tunni pärast.
 • Šokolaad sisaldab samuti pisut koffeiini aga ka theobrobiini, mis on samuti stimulant ega lase uinuda. Kui sul on uneprobleemid, siis loobu shokolaadist 5 tundi enne magama minekut.

images

Hea une nipid:

 • Jälgi, mitu tundi und endale lubad, ja hakka seda aega vähehaaval pikendama, kui märkad, et magad liiga vähe.
 • Tee tuba pimedaks, kui valgus sind äratab.
 • Proovi oma õhtused tegevused varem lõpetada. Hoidu vaatamast telefoni- või arvutiekraani tund aega enne uinumist.
 • Püüa magamistuba hoida jahe ja värske õhuga, liiga kuum tuba äratab üles.
 • Vali endale sobiva pehmusega madrats.

Magamine on elu üheks suurimaks müsteeriumiks. Me ei saa elada ilma magamiseta. Magamine ei ole ainult aja raiskamine ja selle pealt kokkuhoidmisega võib teha oma kehale karuteene.  Hea uni on  üks tervise ja hea elukvaliteedi nurgakividest. Kvaliteetne uni aitab korras hoida nii füüsilise kui vaimse tervise, tagades ka emotsionaalse heaolu.

Get in more Z-s! 😉

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *